strona główna archiwum
Nasz rejs...
Poprzedni artykul
Nastepny artykul

LODOWATA ODYSEJA

Henryk Wolski

 

Rycina przedstawiająca historyczną wyprawę.Niemiecko-polska załoga, w tym niżej podpisany, wypłynęła w 700-milowy rejs przez wody antarktyczne repliką szalupy JAMES CAIRD. Jest to próba powtórzenia heroicznego wyczynu Sir Ernesta Shackletona sprzed 94 lat. Tylko jego hartowi 25 ludzi zawdzięczało ocalenie. Obecna wyprawa to hołd dla wielkiego żeglarza i polarnika.

 

Myśl powtórzenia rejsu szalupy JAMES CAIRD przyszła Arvedowi Fuchsowi, znanemu niemieckiemu podróżnikowi, pierwszy raz do głowy jeszcze w trakcie trawersowania Antarktydy w roku 1989. Wtedy to, wraz z Reinholdem Messnerem, przebyli na nartach kontynent od morza Weddela do morza Rossa, oczywiście przez biegun południowy, w ciągu 92 dni. To przejście było w zasadzie celem ekspedycji ENDURANCE w 1914 roku.
W czasie tego trawersowania Arved miał dosyć czasu na zastanawianie się nad ową historyczną ekspedycją, a już szczególnie nad jej nadzwyczajnym aktem ostatniego wysiłku, rejsem szalupy JAMES CAIRD do Południowej Georgii, po ratunek dla załogi startego przez lody statku ENDURANCE.
Myśl ta nie dawała Arvedowi spokoju przez kolejne lata. Po dziesięciu latach doświadczeń na żaglowcu DAGMAR AAEN, zarówno w arktycznym paku lodowym, jak i na wodach wokół Przylądka Horn, poczuł się wystarczająco przygotowany, aby odważyć się na rejs na 7-metrowej łodzi przez "wściekłe pięćdziesiątki" i "shrieking sześćdziesiątki". Obecnie trawersowanie Antarktydy na nartach wydaje mu się dziecinną igraszką w porównaniu z shackletonową akcją ratunkową na łodzi.


Powtórzenie tej właśnie części ekspedycji Shackletona jest celem obecnej wyprawy. Członkami załogi są: Arved Fuchs, Martin Friderichs, Sigridur Ragna SverrisdØttir i Henryk Wolski. Płyniemy na JAMES CAIRD II, replice poprzednika, z granicy pól lodowych Morza Weddela. Zamierzamy dotrzeć do Wyspy Słoniowej, a stamtąd dalej do południowej Georgii. Od chwili zwodowania w paku lodowym aż do osiągnięcia naszego celu, tzn. opuszczonej stacji wielorybniczej Stromness, będziemy zdani wyłącznie na siebie samych.

Dotychczasowe próby innych ekspedycji

W roku 1993 brytyjska ekspedycja pod dowództwem Trevora Pottsa, na wydatnie ulepszonej replice JAMESA CAIRDA, wypłynęła z Wyspy Słoniowej w celu powtórzenia wyczynu. Podobnie jak Shackleton natrafiła na ekstremalne warunki pogodowe, wskutek czego nie udało im się przebyć w całości pierwotnej trasy.
Inna irlandzka ekspedycja podjęła próbę w 1997 roku, ale już po 8 dniach musiano opuścić łódź i zatopić ją, aby nie stanowiła przeszkody nawigacyjnej.
Obydwie poprzednie ekspedycje wybrały Wyspę Słoniową jako miejsce startu do wyprawy. Shackleton startował jednak z miejsca leżącego daleko bardziej na południu, a Wyspa Słoniowa stanowiła tylko bazą przejściową. Nasza ekspedycja byłaby więc pierwszą kompletną powtórką odysei Shackletona z lodów Morza Weddela aż do Stromness na Południowej Georgii.

Historia ekspedycji Shackletona

W sierpniu 1914 roku wypłynął z Anglii statek żaglowy ENDURANCE (Wytrzymały) pod kierownictwem brytyjskiego badacza polarnego Sir Ernesta Shackletona. W załodze było 27 mężczyzn. Kurs - Antarktyda.

Dalszy ciąg znajdziecie w magazynie.

 

REJS
Magazyn Żeglarzy i Motorowodniaków
Marzec, 2000