Spis treści, archiwum 3/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Płyniemy - Robert Janecki

  Marzyliśmy o tym od jakiegoś czasu, kolejne realizowane projekty utwierdzały nas tylko w przekonaniu, że poprzeczkę trzeba podciągać wyżej. Jednak do realizacji tych największych żeglarskich marzeń potrzebne są odpowiednie budżety, dopiero wtedy można myśleć o żeglowaniu na najlepszych regatowych jachtach na świecie. No i udało się!

 2. Wydarzenia - Zespół
 3. Narodziny pożeracza mil - Marek Słodownik

  Budowa współczesnego jachtu regatowego w niczym nie przypomina tworzenia tradycyjnych jednostek. W stoczni, wyglądającej na fabrykę high tech, powstają kolejne elementy budowane z najnowocześniejszych materiałów kompozytowych. Nad całością czuwa komputer pilnujący precyzyjnego dozowania poszczególnych komponentów, ale nie znaczy to wcale, że umiejętności człowieka zostały zepchnięte na margines. Chcemy pokazać, jak budowany jest najnowszy jacht regatowy, 75-stopowy trimaran Ellen MacArthur - Castorama B&Q, zwodowany 8 stycznia w Sydney.

 4. Lubię rywalizację - Z Maciejem Grabowskim rozmawia Tomasz Ignatowicz
 5. Popłyń do Rio... czyli ZJAWA w Brazylii - Grzegorz Klekot

  Popłyń do Rio...

 6. Atlantyckie wyzwanie - Andrzej W. Piotrowski

  Jacht SOLIDARITY w drodze na start do Transatlantic Challenge wypłynął z portu Port St. Louis du Rhone, koło Marsylii, i dopłynął do Morayra w Hiszpanii ( Rejs nr 1/2, 2004). Teraz rusza na Maderę, gdzie przystąpi do bicia rekordu na trasie do St. Maarten...

 7. Kurs na Islandię - Andrzej Pochodaj

  Islandia coraz częściej staje sie celem wypraw polskich jachtów. Taki rejs jest poważnym wyzwaniem żeglarskim i trzeba go dobrze przygotować. O czym warto wiedzieć i pamiętać, planując wyprawę na te wymagające wody?

 8. Split - miasto Dioklecjana - Igor Godlewski

  Split i Dubrownik - dwa miasta na przeciwległych krańcach wybrzeża Dalmacji, spinające klamrą jedną z najpiękniejszych tras żeglarsko-turystycznych na Adriatyku. Obydwa słusznie stanowią "żelazne" punkty dalmackich wędrówek żeglarskich, szczególnie że oba są dogodnymi "portami wejścia" - czyli można w nich dokonywać odpraw celnych przy planowanej żegludze poza wody terytorialne. Poniżej zachęcamy do odwiedzenia Splitu, w następnym numerze opiszemy Dubrownik.

 9. Co można zrobić dla Warmii i Mazur? - Henryk Boruciński

  Z prezesem TKKF Korektywa dr. Maciejem Grójcem rozmawia Henryk Boruciński

 10. Chłopcy szuwarowcy - Jakub Koryciński

  Pewnego razu trzech tatusiów postanowiło wysłać swych synów w dziewiczy rejs. Zdecydowali, że wyczarterują swym pociechom jacht.

 11. Narodziny legendy - Bartosz Obracaj

  11 lipca 1771 r. w londyńskim porcie zacumowal His Majesty Bark Endeavour dowodzony przez porucznika Royal Navy Jamesa Cooka. Zakończyła się w ten sposób jedna z najważniejszych wypraw żeglarskich w dziejach świata, przynosząc zasłużoną sławę kapitanowi i jego jednostce. I choć od śmierci podróżnika minęło już ponad 200 lat, jego żaglowiec nadal zmaga się z oceanicznym żywiołem, w odmłodzonej nieco postaci.

 12. Łódki z duszą - Piotr Szafranek

  Ile może kosztować stary rambler? Tysiąc pięćset, trzy tysiące złotych? Ale czy da się obliczyć wartość chwil spędzonych na wodzie pod żaglami?

 13. Test jachtu: Sasanka 620 - Paweł Wojna, Rudek Wasilewski
 14. JS 9000 na dużej fali - Paweł Wojna

  Bardzo wysoki maszt, bardzo wąski grot, bardzo duże zanurzenie i stosunek długości do szerokości ok. 5:1 to znane nam proporcje, tyle że... nie jest to jacht przeznaczony do America?s Cup. Są to relacje dotąd niespotykane na jachtach długości 9 m...

 15. Kawałek dobrej polskiej roboty - Paweł Wojna

  Ogladając tę łódkę nie można oprzeć się wrażeniu, że nawet w najmniejszym stopniu nie odbiegamy od światowych potentatów zapełniających rynek nowościami motorowodnymi.

 16. 240 Overnighter: nieograniczona przyjemność - Marta Wolska

  OVERNIGHTER to motorówka stworzona przede wszystkim z myślą o rynku europejskim. Jest uniwersalna - sprawdza się zarówno jako szybka łódź, jak i jednostka przeznaczona do pływania rekreacyjnego, holowania narciarzy wodnych.

 17. Sun Fast 37 - szybsze wcielenie jachtu czarterowego - Paweł Wojna

  Nosi więcej żagla, ma dłuższy maszt, osprzęt i "bajery" jachtu regatowego... Sun Fast 27 jest znacznie szybszy od swego turystycznego bliźniaka Sun Odyssey 37. Droższy też.

 18. 35. Targi BOOT w Düsseldorfie - Paweł Wojna

  Siedemnaście hal wypełnionych po brzegi, 1650 wystawców z 50 krajów. 309 000 odwiedzających, w tym co piąty z zagranicy, to bilans utrwalający prymat największego wydarzenia żeglarskiego w Europie.

 19. Tkaniny żaglowe (część 4) - Andrzej Kiełsznia

  W tym odcinku opisujemy tkaniny żaglowe najbardziej zaawansowanych technologii przeznaczone na ożaglowanie jednostek regatowych i dużych morskich jachtów turystycznych i regatowych, przygotowanych na żeglugę w ekstremalnych warunkach.

 20. Ubrania dla młodych duchem - Marta Wolska

  Z prezesem zarządu firmy Slam Carla Gardini rozmawia Marta Wolska.

 21. Listy
 22. Nemo na złodzieja - Paweł Wojna

  Wszystkim znane są przypadki kradzieży silników zaburtowych. Tylko na Mazurach co roku ginie ich kilkadziesiąt. Statystyki mówią o większej wykrywalności takich przestępstw, policja obiecuje szeroko zakrojone działania. Ale silniki znikają nadal.

 23. Roler bez kitu - Paweł Wojna

  Czy można dostać w Polsce dobry roler? Czy trzeba kupić roler zagraniczny, czy są rolery produkowane w Polsce i też dobre? Jak sprawdzić, który roler jest dobry, a który nie?

 24. Patenty, gadżety -
 25. Konserwa do lamusa, teraz liofiliza! - Milka Jung

  Od wieków najtrudniej zawsze bylo zaprowiantować wyprawę morską. Świeże jedzenie kończyło się po kilku dniach, a to, które można było przechowywać dłużej, w warunkach okrętowych również się psuło. Jak wiadomo z relacji, załoga Magellana ugotowała i zjadła wszystkie skórzane części takielunku. Lodówki i chłodnie montowane później na statkach rozwiązały ten problem tylko częściowo.

 26. Opowieści o ludziach, morzu i okrętach: apokalipsa u brzegów Alaski - Marek Szurawski

  Największa spowodowana przez człowieka katastrofa ekologiczna wydarzyła się u wybrzeży Alaski w 1989 roku. W Wielki Piątek, na północ od Gęsiej Wyspy, wszedł na skałę tankowiec Exxon Valdez. Do morza wylało się 40 tysięcy ton ropy. A jeden litr ropy zanieczyszcza milion litrów wody.

 27. Recenzje
 28. Głos konserwatysty: Tysięczne tłumy - Jerzy Ozaist
 29. Rejs po internecie - Milka Jung

  Kiedyś w sieci byly tylko teksty, potem też zdjęcia, a teraz wszędzie, nawet na jachtach, montowane są kamery, przed którymi nic się nie ukryje. Mamy też możliwość stałego, 24-godzinnego śledzenia najważniejszych regat (no, powiedzmy, że to jeszcze zależy od obciążenia serwera, bo jeżeli naraz próbuje obejrzeć tę samą stronę kilka lub kilkanaście tysięcy osób, robi się problem) oraz innych równie ciekawych przedsięwzięć żeglarskich.

 30. Sztukamięs - Felieton nawietrzny Jerzego Iwaszkiewicza