Spis treści, archiwum 4/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Zanim zrobi się zimno - Robert Janecki

  Zbliżamy się do Oceanu Południowego, temperatura drastycznie spada z każdym dniem. Tak sobie myślę, że poprzednim razem, nie będąc świadomym zagrożeń, które tam na nas czyhają, było dużo łatwiej. Patrzę w twarze kolegów, którzy będą tam po raz pierwszy, i widzę spokój. Ja czuję te odrobinę strachu...

 2. Listy z morza - Roman Paszke

  Koja, na której przyszło mi złożyć reumatyczne pozostałosci młodzieńczego wigoru, wymaga częstego strojenia w płaszczyznach 3D i narzucony jej reżim jeszcze te fanaberie wytrzymuje. Gutka koja, na przedłużeniu mojej, strojenia 3D nie wytrzymała. Pierwsza poważna awaria naprawiania materiałami high tech na wysokości Sahary Zachodniej kończy się na moich oczach sukcesem.

 3. Jules Verne Trophy - Milka Jung

  Ci odlatują, ci zostają...

 4. Żeglarski tydzień na Key West - Krzysztof Kuśmider

  Corocznie w styczniu najbardziej południowy punkt kontynentalnych Stanów Zjednoczonych staje się przez tydzień mekką światowego regatowego żeglarstwa. Key West Racing Week gromadzi jachty regatowe niemal z całej kuli ziemskiej.

 5. Nie ma się co czarować - Tomasz Ignatowicz

  Z Przemkiem Miarczyńskim, reprezentantem Polski w olimpijskiej klasie Mistral, aktualnym mistrzem świata i mistrzem Polski, nominowanym do tytułu Sportowiec Roku w Polsce oraz do ISAF Rolex World Sailor of the Year, rozmawia Tomasz Ignatowicz.

 6. Wydarzenia - Zespół
 7. Eine Kleine Yacht Musik - Mirek Kowalewski

  Są tacy, dla których żeglowanie to dłonie do krwi linami otarte. To dziewki portowe równie egzotyczne i wstydliwe jak choroby, którymi szczodrze obdarzają żeglarzy. To ciężka robota, wilgoć i te wszystkie twarde męskie sprawy ośpiewane w chropowatych szantach. Ale są i tacy, dla których żeglowanie to poezja słońca, nostalgia przemijania czasu i przestrzeni, tajemnica nieznanego...

 8. Galimatias zamiast korzyści? - Paweł Koprowski

  Na wejściu do UE każdy z nas, żeglujący po morzu czy w szuwarach, mógłby wiele skorzystać. Ale już teraz nasi ociężali biurokraci robią wszystko, aby zamiast prostych i jasnych przepisów unijnych stworzyć mieszaninę regulacji prawnych trudną do ogarnięcia nawet przez nich samych.

 9. Atlantyckie wyzwanie - Andrzej W. Piotrowski

  Jacht SOLIDARITY w drodze na start do Transatlantic Challenge wypłynął z portu Port St. Louis du Rhone (koło Marsylii) i przez portugalski port Villamoura dopłynął do Madery.

 10. Jak dojechać do Chorwacji? - Igor Godlewski

  Wiele osób czarterujących jachty na południu pyta o drogę do Chorwacji, przedstawiamy więc krótki opis wybranych tras dojazdu.

 11. Perła Adriatyku. Dubrownik - Igor Godlewski

  Do Dubrownika nie można przypłynąć na kilka godzin, przebiec przez miasto i w drogę, bo zawsze pozostanie uczucie wielkiego niedosytu...

 12. Horn lewą i prawą burtą - Joanna Pajkowska

  Pomysł wyjazdu na rejs w okresie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku bardzo mi odpowiadał - a do tego jeszcze na Horn... - nie było się nad czym zastanawiać, decyzja "TAK, PŁYNĘ" była natychmiastowa. Nasza załoga to była grupa znajomych z Warszawy, dla których Horn byl wyśnionym, żeglarskim wyzwaniem.

 13. Kurs na Spitsbergen - Andrzej Pochodaj

  Planując wyprawę z Polski na Spitsbergen i Wyspę Niedźwiedzią wraz z drogą powrotną, musimy liczyć się z dystansem około 5000 Mm i czasem minimum 8 tygodni dla średniej wielkości jachtu (LOA=12-15 m.). Wyspy nalepiej odwiedzić w okresie od połowy czerwca do połowy sierpnia.

 14. ANTICA na półmetku - Jerzy Wąsowicz

  Pierwszy dzień świąt rozpoczął się bardzo wcześnie i bardzo malowniczo - przebrana załoga jednego z jachtów brytyjskich pływała na pontonie od jachtu do jachtu, budząc załogi buczeniem w róg, i częstowała wszystkich gorącym grogiem.

 15. Poloneza czas zacząć - Bruno Salcewicz

  Mamy piękny jacht, a jest nim słynny POLONEZ, na którym kapitan Krzysztof Baranowski samotnie opłynął świat. Trzeba dokończyć jego remont i zgłosić do udziału w niezwykłej imprezie, którą organizują wyspiarze...

 16. Jedyna taka wiedźma na Mazurach - Piotr Szafranek

  S/Y WIEDŹMA należy do nielicznych plywających jeszcze jednostek żaglowych zastanych na wodach jezior mazurskich po II wojnie światowej. Jacht został zbudowany w 1937 roku. Było i tak że popadł w ruinę, jednak został ocalony ...

 17. Burzliwe sto lat DUNAJCA - Witold Chocholak

  Był w swej długiej i bogatej historii rzecznym parowcem pasażerskim, holownikiem, parowcem bojowym. Stał od lat w porcie na Zalewie Zegrzyńskim pod Warszawą. Cudem tylko uniknął pocięcia na żyletki, obecnie jest remontowany.

 18. Słynna stocznia, doskonałe jachty - Paweł Wojna

  Znane na świecie szybkie jachty z serii HR pochodzą ze szwedzkiej stoczni Hallberg - Rassy. Ich autorem jest główny konstruktor stoczni German Frers, Argentyńczyk znany światu z projektowania jednostek do Volvo Ocean Race i America's Cup. Jego najnowszym dziełem jest nowoczesny HR 37.

 19. UNICORN - Magdalena Grzybowska

  Żaglowiec istniejący od 180 lat i nigdy niewykończony. Czy to możliwe? W dodatku okręt, który aż dwukrotnie zmieniał nazwę. To prawda. W szkockim Dundee, znanym z popularnej szanty, stoi fregata UNICORN, zwodowana 30 marca 1824 roku, która wciąż czeka na maszty i dopełnienie swego żeglarskiego losu.

 20. Galeon z małego Straszyna - Marta Wolska

  Najpierw budowano małe, później większe, dziś wszyscy wiedzą, że największe i najbardziej luksusowe jednostki motorowe made in Poland nazywają się Galeon. Od 1982 roku w małej miejscowości Straszyn nieopodal Trójmiasta buduje się motorówki.

 21. Nowe żagle - Andrzej Kiełsznia

  Przy zamawianiu nowych żagli większość żaglowni zaproponuje wypełnienie formularzy zamówieniowych. Często klienci są przestraszeni: "Tyle tego? To takie skomplikowane!". Można jednak przyjąć zasadę: im więcej informacji, tym dokładniej będą wykonane żagle.

 22. Wodorowa rewolucja - Łukasz Hernik

  Pływa już pierwszy na świecie jacht z napędem wodorowym całkowicie przyjaznym dla środowiska. Jednostkę o nazwie No. 1 zwodowano w Kressbronn nad Jeziorem Bodeńskim pod koniec ubiegłego roku. Jacht spełnia najsurowsze normy bezpieczeństwa. A wszystko dzięki mieszance wodoru i tlenu.

 23. Wymiana okien - Paweł Wojna

  Sezon zimowy ma się ku końcowi. To czas, kiedy coraz częściej myślimy, co by tu jeszcze poprawić na starej łódce lub przystępujemy do ostatnich etapów budowy nowej.

 24. Patenty, gadżety - Zespół
 25. Cudowny statek na granicy zagłady - Marek Szurawski

  Mało brakowało, aby słynny transatlantyk Queen Elizabeth stał się drugim Titanikiem. A wszystko przez prawa hydrodynamiki, których nieznajomość może doprowadzić na morzu do prawdziwego nieszczęścia.

 26. Zerwana kotwica AMARA - Jerzy Ozaist

  Nad głową przewalały się ciemne chmury. Teraz przed dziobem mieliśmy dużo garbatej wody, a kilkadziesiąt metrów za rufą linię piachu ze sterczącymi złowrogo, postrzępionymi wrakami...

 27. Rejs po internecie - Milka Jung
 28. Geniusz i jego wodne machiny - Tomasz Komorek

  Wsród wielu wynalazków Leonarda da Vinci znalazły się także machiny wodne. Realizacja niektórych pomysłów w jego czasach była niemożliwa, ale modele pokazane na wystawie dają wyobrażenie o pomysłowości i skali zainteresowań genialnego Włocha.

 29. Recenzje - Zespół
 30. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz