Spis treści, archiwum 5/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Wydarzenia - Zespół
 2. Jestem spełnionym żeglarzem - Marek Słodownik

  Z Jeanem-Lukiem van Den Hedem rozmawia Marek Słodownik

 3. Kalendarium - Marek Słodownik
 4. Starożytny statek znów na morzu - Milka Jung

  Replika starożytnego statku, takiego samego jak te, na których niegdyś żeglowali mieszkańcy dzisiejszej Indonezji, pokonała jak przed tysiącem lat trasę przez Ocean Indyjski do Afryki

 5. Do Hornu i dalej - Dariusz Nerkowski

  Silna mobilizacja w ostatnim przed Hornem wąskim przejściu. Cała załoga na pokładzie. I oto ona - wyspa Horn. Marna pogoda nie pozwala podziwiać jej w całej krasie, ale przez to wygląda jeszcze bardziej tajemniczo i groźnie. Okrążamy ją od północy. Gdy możemy już płynąć na południe, z prawej mamy tylko Pacyfik

 6. Pod harcerską banderą - Magdalena Grzybowska

  Na pierwszych trzech ZJAWACH Władysław Wagner opłynął świat jako pierwszy polski żeglarz. Czwarta ZJAWA natomiast już ponad dwadzieścia lat żegluje pod harcerską banderą.

 7. Kurs przez Północne - Andrzej Pochodaj

  Morze Północne to dla bałtyckich zejmanów przedsionek oceanicznego żeglarstwa, z wszystkimi szykanami w postaci pływów, sporym ruchem statków, portami za śluzami etc. Staż na takich wodach pozwala przystąpić do egzaminów na sternika morskiego.

 8. Ze Splitu do Skradina - Igor Godlewski

  Jednym z najciekawszych zakątków Chorwacji, do których można dotrzeć jachtem, jest Park Narodowy Krka, słynący z przepięknych wodospadów, bujnej roślinności i... unikalnych likierów prywatnego wyrobu, sprzedawanych tylko tutaj.

 9. Jaki wybrać kurs? - Katarzyna Machnikowska, Rudolf Wasilewski

  Na kursie trzeba się przede wszystkim nauczyć żeglować, a patent powinien być pochodną tej umiejętności. Sam patent "nie pływa". Dlatego warto wiedzieć, jakimi kryteriami się kierować, wybierając szkółkę i rodzaj szkolenia.

 10. Pojezierze Iławsko - Ostródzko - Elbląskie - Wojciech Spisak

  To bardzo rozległy i wciąż mało znany, a niezwykle ciekawy kompleks jezior w północnej Polsce. Tych, którzy pierwszy raz pojawią się na tych wodach, mile zaskoczą niższe ceny, mniejsze i bardziej rodzinne przystanie oraz uprzejmość gospodarzy.

 11. A, hoj tam na tratwie - Paweł Koprowski

  Nie trzeba szukać daleko, również w naszym kraju można poznać smak prawdziwej męskiej przygody i poczuć się niemal Robinsonem, a jeśli na dodatek lubi się ciszę, odludzie i obcowanie z dziką przyrodą, to spływ tratwą po Biebrzy wszystko to zapewnia.

 12. Na Mazurach czyściej - Jacek Zyśk

  Dobre wieści napływają z Krainy Wielkich Jezior Mazurskich dla miłośników ochrony środowiska. Wody są czystsze niż przed kilkunastu laty, a ekologowie sądzą, że po naszym wstąpieniu do UE ich stan jeszcze bardziej się poprawi. Jednak czasy, kiedy pijało się wodę zagarniętą czerpakiem zza burty omegi, raczej już nie wrócą

 13. Jantar z dna morza - Piotr Szafranek

  Wydobyty z dna Zatoki Gdańskiej przechodził różne koleje, zanim zajął się nim prawdziwy pasjonat. Po odbudowie Jantar zachował klasyczne linie. Wyposażono go jednak we wszystko, co jest potrzebne do bezpiecznej i wygodnej żeglugi

 14. Hydroplaneur - Michał Siwek

  Dziwny jacht, wyglądający jak samolot albo gigantyczne pływaki od wodnopłatowca z lat 30. XX w. Jednak nie dajmy się zwieść - za tym wyglądem kryją się bardzo wyrafinowana technika i zupełnie nowatorskie podejście.

 15. Fan dla fanów - Thorsten Höge

  Dzięki uchylnemu mieczowi i na stałe zamontowanemu mechanizmowi do kładzenia masztu Fan nie musi omijać mostów i płytkich akwenów. Jacht jest dzielny, a poza tym oferuje dużo miejsca rodzinnej załodze.

 16. Najnowszy jacht największej stoczni - Paweł Wojna

  Sun Odyssey 49 światło dzienne ujrzał na początku bieżącego roku, jest więc nowością niespotykaną jeszcze nawet w europejskich portach i marinach

 17. Frausher 750 - Marta Wolska

  Wzorowana na łodziach motorowych z połowy ubiegłego stulecia mahoniowa konstrukcja zachwyca swą linią i najwyższą jakością wykończenia.

 18. Klasa przyszłości? - Michał Krzyżaniak

  Od 2002 roku mamy możliwość oglądania rywalizacji jednokadłubowych łodzi klasy T-550. Prekursor tej klasy w Polsce i aktualny mistrz kraju Leszek Glogier wbrew pozorom wcale nie ma łatwej drogi do sukcesów nawet na rodzimym podwórku, bo nasi czołowi piloci to zarazem ścisła czołówka europejska.

 19. Od bawełny do syntetyków - Andrzej Kiełsznia

  Kiedyś żagle robiono z jednej tkaniny, no może z kilku. I nie było problemów z wyborem. Czy więc dzisiejsza różnorodność jest w ogóle potrzebna?

 20. Dwadzieścia miejsc - Aleksander Wierciński

  Aby nasz jacht był zadbany, dzielnie radził sobie w różnych warunkach i dobrze wyglądał, należy przed rozpoczęciem sezonu poddać go niezbędnym zabiegom kosmetycznym i renowacyjnym.

 21. By dno nie porastało - Rafał Staniec, Paweł Wojna

  Antyporostowa farba to jeden z podstawowych produktów, który musimy zakupić, by przygotować jacht do sezonu. Kupić możemy ją we wszystkich sklepach żeglarskich. Wybór zależy od tego, jaki jacht posiadamy.

 22. Antypoślizgi - Bartek Błażewski

  Nie odkryję Ameryki, twierdząc, że wyposażenie średniej wielkości śródlądowego jachtu w najdroższy antypoślizg jest wielokrotnie tańsze od wizyty u stomatologa protetyka. Sam sprawdziłem - porządna korona na wybitą na jachcie "jedynkę" kosztowała prawie 1500 zł., a przecież mogło być znacznie gorzej...

 23. Transport małych łodzi - Steve Sleight

  Większość małych łodzi w przerwach między kolejnymi wyjściami na wodę trzymana jest na brzegu. Nie są wystarczająco stabilne, aby zostawiać je na cumach, gdzie byłyby narażone na uszkodzenie. Transportować można je łatwo na przyczepie samochodowej lub na bagażniku dachowym. Łódka najbardziej narażona jest na uszkodzenia na lądzie, więc warto wiedzieć, jak bezpiecznie ją przewozić. Nauczenie się kilku podstawowych technik podnoszenia i przenoszenia uchroni was również przed skaleczeniami i wypadkami.

 24. Łączność satelitarna - Dariusz Gaweł

  Obecnie do cywilnej satelitarnej łączności morskiej wykorzystywane są najczęściej dwa systemy: Inmarsat oraz Iridium. Poniżej przedstawiamy pierwszy wraz z jego podsystemami

 25. Patenty, gadżety
 26. Najpierw byli Fenicjanie - Jan Kapała

  Już dwa tysiące sześcset lat temu żeglarze feniccy oplynęli Afrykę. Zajęło im to sześć lat. Wyplynęli z Morza Czerwonego i powrócili przez Słupy Herkulesa, jak wówczas nazywano Cieśninę Gibraltarską. Czym się kierowali w poszukiwaniu drogi?

 27. Miliony dolarów na dnie oceanu - Krzysztof Kowalski

  6 lipca 1752 roku Portugalska fregata Nuestra Sen~ora de la Luz na usługach korony hiszpańskiej kotwiczy u ujścia Rio de la Plata

 28. Od majtka do uniwersyteckiej katedry - Marek Szurawski

  Był wybitnym geofizykiem i polarnikiem, podróżnikiem i badaczem lodu. Początek jego imponującej działalności naukowej na tym polu to słynna wyprawa na statku BELGICA w lody Antarktydy pod koniec XIX wieku.

 29. Yellow Gals - Marek Szurawski

  Jack Tar, marynarz Jan, wiódł kiedyś naprawdę paskudne życie. Niska płaca, fatalne jedzenie, wielogodzinna, wyczerpująca praca na pokładzie, mokra koja...

 30. Recenzje - Zespół
 31. Dzięki nim żyjemy - Wojtek Spisak
 32. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz