Spis treści, archiwum 6/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Wydarzenia - Zespół
 2. Kalendarium żeglarskie - Marek Słodownik
 3. Na szerokie wody - Grzegorz Krupa

  Zaciągnąłem się na jacht biorący udział w transatlantyckich regatach. W ten sposób spełniło się moje żeglarskie marzenie o wyrwaniu się na szersze wody. Rejs był fantastycznym przeżyciem, wartym swojej ceny. Każdy może takiej przygody spróbować.

 4. SOLIDARITY w regatach Rolexa - Andrzej W. Piotrowski

  Byliśmy pierwszym jachtem z polską banderą w tych ekskluzywnych regatach. Regatach, w których uczestniczyło prawie 100 jachtów z USA, Karaibów i Europy.

 5. Kurs przez Północne - Andrzej Pochodaj

  Zwykle jeśli wyruszamy na Morze Północne z cieśnin duńskich, to z celem w postaci Szkocji, Orkadów lub Szetlandów. Przeloty z cieśnin duńskich na wyspy brytyjskie są relatywnie krótkie: z Bergen na Szetlandy to zaledwie 200 Mm czy 410 Mm ze Skagen do północno-wschodniej Szkocji

 6. Riviera środkowego Adriatyku - : Igor Godlewski

  Wybrzeże pomiędzy Zibenikem i Zadarem zwane jest, nie bez powodu, "Rivierą środkowego Adriatyku". Jest to jeden z najpiękniejszych i najlepiej zagospodarowanych turystycznie obszarów Chorwacji.

 7. Kanały i jeziora iławsko - ostródzkie - Wojciech Spisak

  Kanał Iławski to najpiękniejsza, choć najmniej żeglarska część pojezierza. Każdego, kto zna kanały mazurskie, zaskoczy czystością wody i dzikością przyrody. Łączy on ze sobą zagubione w lasach piękne jeziora.

 8. Monos - krążownik weekendowy - Piotr Szafranek

  W dokumentach pod hasłem klasa jachtu widniało słowo "Monos". Jednak w rzeczywistości jest to jacht klasy Weekend Cruiser, wyprodukowany przez stocznię jachtową w Ostródzie ok. 1957 r.

 9. Dufour w nowej szacie - Michael Bohmann

  Piękny i zachwyca osiągami: nowy Dufour 34 spełnia wszystkie kryteria typowego jachtu do turystyki morskiej. Przyjemność żeglowania gwarantowana.

 10. KRUZENSZTERN - Marek Słodownik

  KRUZENSZTERN, ex PADUA to jeden z ostatnich reliktów epoki żaglowców we współczesnym świecie. Zachowany w niemal oryginalnym stanie, pieczołowicie konserwowany przez obecnego armatora, jest ozdobą każdego zlotu żaglowców, na którym się pojawia. Można go było oglądać także w Gdyni w ubiegłym roku, podczas Cutty Sark Tall Ships Races.

 11. Żeglarski Oscar - Marta Wolska

  Europejski jacht roku 2003

 12. Remont jachtu motorowego - Władysław Bożek

  Przedstawiam opis gruntownego remontu wysłużonego drewnianego jachtu motorowego z lat '60. Renowacja jednostki i jej zabudowa trwała 2,5 miesiąca. W prace dwie osoby włożyły około 800 roboczogodzin. Całkowity koszt materiałowy wyniósł prawie 25000 złotych.

 13. Nim chwycimy za pędzel - Bartek Błażewski, Paweł Wojna

  Starsze kadłuby, na których żelkoty straciły lustrzany blask, jeśli tylko nie są mechanicznie zniszczone, nadają się do "reanimacji". Alternatywą dla pomalowania łódki za cenę kilku tysięcy złotych jest samodzielna renowacja.

 14. Tajniki kieszeni na grocie - Andrzej Kiełsznia

  Tym razem zajmiemy się jednym z elementów żagla, mianowicie kieszeniami na grocie. Widzimy tu często różne rozwiązania dotyczące sposobu ich zamykania oraz wzmacniania ich końców.

 15. Patenty, gadżety
 16. Łączność satelitarna - Dariusz Gaweł

  Do satelitarnej łączności morskiej wykorzystywane są najczęściej dwa systemy: Inmarsat i Iridium. W poprzednim numerze "Rejsu" przedstawiliśmy ten pierwszy, obecnie opisujemy drugi.

 17. Starożytni Grecy na Islandii - Jan Kapała

  Starożytni w kolejnych wyprawach zapuszczali się coraz dalej od basenu Morza Śródziemnego. Są dowody, że już 300 lat p.n.e. dotarli do Islandii i Skandynawii. Powstawały mapy nowych terenów. Prawda, bardzo niedokładne, ale dające wyobrażenie o złożoności świata.

 18. Rejs po internecie - Tomasz Komorek

  Istnieje w sieci wiele stron poswięconych nawigacji czysto elektronicznej, opartej na łaczności satelitarnej i cyfrowych mapach. Kiedyś "palcem po mapie" dziś "myszką po ekranie" możemy zapuszczać się w wirtualne bezdroża...

 19. Gdzie leżą Wyspy Szczęśliwe - Marek Szurawski

  Siedem wulkanicznych sióstr - w starożytności zwanych Wyspami Szczęśliwymi - Wyspy Kanaryjskie. Leżący o sto kilometrów od Afryki archipelag siedmiu wysp powstał w wyniku cierpliwej współpracy dwóch żywiołów - ognia i wody. Efekt przypomina do dzisiaj mały raj na ziemi.

 20. Yado, yado Bellirena - Marek Szurawski

  Najbardziej barwne znane i śpiewane do dzisiaj szanty z pokładów wielkich żagli zrodziły się w regionie Karaibów. Ale dziś na Karaibach słyszy się przede wszystkim szanty na krótkie pociągniecia, przydatne przy rozładunku, wybieraniu sieci.

 21. Recenzje - Zespół
 22. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz