Spis treści, archiwum 8/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Sama przez Atlantyk - Milka Jung

  Ellen MacArthur na swoim nowym supertrimaranie B&Q wystartowała z Nowego Jorku do Anglii, ŻEBY POBIĆ REKORD SAMOTNEJ ŻEGLUGI TRANSATLANTYCKIEJ ustanowiony przez Laurenta Bourgnona dziesięć lat temu. Na trasie od latarni Ambrose Light do przylądka Lizard zabrakło jej 75 minut.

 2. Jak się żegluje z Anglikami? - Marek Słodownik

  W miarę posuwania się na zachód redukujemy grota o kolejny ref i zmieniamy genuę na kliwra. W kabinie czeka też przygotowany fok sztormowy, naprawdę solidny żagiel, może jednak nie będzie potrzebny. TRZECI REF BIERZEMY JESZCZE WIECZOREM...

 3. Wydarzenia
 4. Z pijanym żeglarzem co zrobimy? - Paweł Koprowski

  PIĆ CZY NIE PIĆ, OTO JEST PROBLEM ŻEGLARZA... W gruncie rzeczy sprawa jest jasna. Istnieje całe mnóstwo przepisów zakazujących spożywania alkoholu w czasie żeglugi.

 5. Kurs przez Morze Irlandzkie - Andrzej Pochodaj

  Obecnie zajmiemy się żeglugą z zachodniej części kanału La Manche przez Morze Irlandzkie. W zasadzie UPRAWIA SIĘ TU ŻEGLUGĘ KABOTAŻOWĄ, odwiedzając malownicze małe porciki i kotwicowiska "zielonej wyspy" i Szkocji...

 6. W stronę Biogradu i Zadaru - Igor Godlewski

  Pašmanski Kanal jest jednym z najbardziej oblężonych akwenów w Chorwacji. Bo też dzięki panującym tu warunkom stanowi JEDNO Z NAJLEPSZYCH MIEJSC DO UPRAWIANIA WSZELKICH SPORTÓW WODNYCH

 7. Zalew Zegrzyński - Paweł Koprowski

  To zaledwie 30 km od Warszawy, 160 km z Łodzi, 130 z Radomia, 210 z Kielc... WIELKIE SZTUCZNE JEZIORO Z MNÓSTWEM PRZYSTANI, bogatym zapleczem gastronomicznym i ładnymi krajobrazami.

 8. Jezioro Kierskie - Adam Sulewski

  Na pewno warto się tu wybrać na weekend. Jezioro ma brzegi urozmaicone, zarówno strome, jak i płaskie. W licznych klubach łatwo wyczarterować łódkę. W sezonie do wyboru mamy też wiele knajp i tawern. SZUKAJĄCY SPOKOJU ZNAJDĄ TU DZIKIE PLAŻE I MIEJSCA NA OGNISKA...

 9. Morze Żywieckie - Magda Marek

  Jezioro Żywieckie to prawdziwy raj dla miłośników sportów wodnych. Malowniczo położone wśród szczytów Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego, ZACHWYCA, DOSTARCZA TEŻ EMOCJI ŻEGLARSKICH - wieją tu bowiem często silne i nieprzewidywalne wiatry.

 10. Jezioro Czorsztyńskie - Jan Czapliński

  JEŚLI KTOŚ LUBI I GÓRY, I WODĘ, MOŻE TO BYĆ DLA NIEGO WYMARZONE MIEJSCE. Co prawda góry nie tak wysokie, a na jeziorze wiatry albo słabe i zmienne, albo dla odmiany bardzo silne i szkwaliste.

 11. Jezioro Rożnowskie - Paweł Koprowski

  A NA JEZIORZE ŻAGLI NIEWIELE... Tymczasem Jezioro Rożnowskie to bardzo atrakcyjny żeglarsko akwen, doskonale nadający się również na trzydniowy weekendowy wypad.

 12. Nad Solinę miły bracie - Jerzy S. Łątka

  Gdy żegluje się po "bieszczadzkim morzu", wydaje się, że za chwilę, zza następnego cypla, WYŁONI SIĘ PIROGA, A NA NIEJ MOHIKANIN SOKOLE OKO Z TOMAHAWKIEM ZA PASEM. Istotnie, nad Soliną unosi się klimat książek Coopera. Żeby opłynąć cały akwen, trzeba w sumie około tygodnia albo dwóch weekendów niespiesznej żeglugi.

 13. Test jachtu - Majestic 24 - Paweł Wojna, Rudek Wasilewski

  Majestic 24 Racer zaprojektowany został do ścigania się. Jego młodszy brat MAJESTIC 24 WEEKEND TEŻ WYKAZUJE SIĘ CHYŻOŚCIĄ, ale pomyślany jest jako krążownik turystyczny.

 14. Progressive Spirit - Marek Słodownik

  Jacht Progressive Spirit to seryjna jednostka Beneteau First 47,7. Projektantem jest Bruce Farr. W przyszłym roku jachty tej klasy WEZMĄ UDZIAŁ W PANEUROPEJSKIM WYŚCIGU OKI EUROPEAN CHALLENGE

 15. Zośka z historią - Piotr Szafranek

  Zośka, Alek, Rudy i Miś - to klasy jachtów powstałych na desce kreślarskiej Zbigniewa Milewskiego, INSPIROWANE LOSAMI BOHATERÓW Z POKOLENIA KOLUMBÓW. Dziś to jachty z historią, a więc oldtimery. Jedną z ostatnich pływających do dziś Zosiek jest s/y Batalion...

 16. Żeby żeglować szybciej - Aleksander Wierciński

  Każdy przyzwoity żeglarz dąży do maksymalnego wykorzystania możliwości swojego jachtu. Chce płynąć szybciej i efektywniej, zwłaszcza GDY ODKRYJE W SOBIE ŻYŁKĘ REGATOWĄ. Nie zawsze jednak wie, jak wycisnąć ze swego jachtu wszystko...

 17. Starsi panowie... trzej - Wacław Petryński

  Gdyby na jacht działała tylko siła wyporu, to - zgodnie z drugą zasadą dynamiki Newtona - musiałby on zacząć unosić się w górę, i to z coraz większym przyspieszeniem. Pierwsza kosmiczna - I WSZEDŁBY NA ORBITĘ WOKÓŁZIEMSKĄ, druga kosmiczna - i opuściłby pole grawitacyjne Ziemi.

 18. Walka z mieczami - Stefan Workert

  Przy wyborze miecza należy brać pod uwagę warunki użytkowania jachtu. IM WIĘCEJ DODATKOWYCH PATENTÓW, TYM MNIEJSZY WSPÓŁCZYNNIK NIEZAWODNOŚCI.

 19. Ożaglowanie większe niż myślisz - Andrzej Kiełsznia

  O czym dzisiaj? Jest taki TEMAT, KTÓRY NIEUSTANNIE WRACA przy przyjmowaniu zamówień na nowe żagle. Jest nim powierzchnia ożaglowania.

 20. Po co GPS na śródlądziu? (cz.II) - Tomasz Komorek

  Nadeszła pora powrotu z dalekiego zakątka jeziora, ale wieczorna MGIEŁKA ZMIENIŁA SIĘ PRZEZ NOC W ISTNE "MLEKO". Płynięcie w takich warunkach niewiele się różni od podróży z zamkniętymi oczami. Wiatru nie ma. I co teraz?

 21. Która działa dłużej? - Tomasz Komorek

  Baterie typu AA czy - jak kto woli - R6, są najczęściej stosowanym typem ogniw w przenośnym sprzęcie - GPS-ach, aparatach fotograficznych, discmanach, latarkach. Wybór jest duży - Duracell, Energizer, Kodak, Panasonic, Philips, Sony. KTÓRĄ KUPIĆ?

 22. Awaria silnika na własne życzenie - Paweł Wojna

  Niezbyt to przyjemne, jeśli silnik nagle odmawia posłuszeństwa i trzeba brać się do pagajów. Niekiedy taka awaria może sprowadzić na nas niebezpieczeństwo. Tymczasem w konserwowanych corocznie silnikach WIELU AWARII - I KOSZTÓW - MOŻNA UNIKNĄĆ. Niby każdy się zna na silniku, ale warto pewne podstawy przypomnieć...

 23. Patenty, gadżety
 24. Wilgoć - wróg nr 1 - Joanna Wolska

  Każdy, kto żegluje, wie, że wilgoć jest wielkim problemem. Wilgotne i śmierdzące ubrania, zardzewiałe narzędzia, mokre dokumenty, mapy, zmoczony sprzęt elektroniczny. Powstała SERIA OPAKOWAŃ, KTÓRE ZABEZPIECZĄ NASZE RZECZY PRZED WSZĘDOBYLSKĄ WODĄ.

 25. Podróż go grzbietu Jaskoniusza Wieloryba - Jan Kapała

  Z podróżami mnichów iryjskich jest być może związana aztecka WIARA W BOGA O IMIENIU QUETZALCOATL

 26. Recenzje
 27. Lina szorstka - Marek Szurawski

  Ta szanta, jak i inne na płycie Stary bar Na Woolwich Road, wyszła spod pióra żeglarza-poety Franciszka Habera. Muzykę skomponowało kilku autorów. EFEKT JEST GODNY POLECENIA

 28. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz