Spis treści, archiwum 10/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Ateny 2004 - Karol Jabłoński, Milka Jung, Katarzyna Szotyńska, Zofia Truchanowicz
 2. W strugach deszczu na dezetach - : Marek Słodownik

  ŁOPOT ŻAGLI, CHRZĘST I SKRZYPIENIE TAKIELUNKU, WYKRZYKIWANE KOMENDY... Przed nimi był cały dzień i noc żeglugi po Mamrach. Wyścig trwał do rana następnego dnia, ostatnia załoga stawiła się na mecie o 13.00...

 3. Wydarzenia
 4. Listy
 5. Jak dopłynąć do domu? - Paweł Koprowski

  Zamiast przewozić lądem łódkę na miejsce jej zimowego postoju, można nią tam przecież dopłynąć! PRAWIE KAŻDA CZĘŚĆ NASZEGO KRAJU JEST OSIĄGALNA Z MORZA, ZALEWÓW CZY POJEZIERZY DROGĄ WODNĄ. Musimy tylko mieć dobry silnik - płyniemy bowiem pod prąd(!) - i sporo czasu.

 6. Esencja Chorwacji - : Igor Godlewski

  Jeżeli jakąkolwiek wyspę na Adriatyku można nazwać "CHORWACJĄ W PIGUŁCE", to na północy, w regionie zwanym Kvarner, wyspą tą musi być Rab. Znajdziemy tu wszystko, czego zwykle szukają w tym kraju żeglarze i turyści.

 7. Kurs do Gibraltaru (cz. I) - Andrzej Pochodaj

  Żeglując w owianej złą sławą Zatoce Biskajskiej, od połowy sierpnia do końca września musimy szczególnie uważnie słuchać prognoz pogody. WŁAŚNIE WTEDY NOTUJE SIĘ NA TYM AKWENIE EKSTREMALNE SZTORMY.

 8. Jolka raduje oko - Piotr Szafranek

  S/Y Jolka jest jachtem bardzo popularnej w Niemczech, Austrii, a nawet w Szwecji klasy 15 qm P-Jollenkreuzer. Zdarzało się, że w Mikołajkach PRZY KEI MIŁOŚNICY JACHTÓW ZZA NASZEJ ZACHODNIEJ GRANICY ROZPROMIENIALI SIĘ, ROZPOZNAJĄC W LINIACH JOLKI SWOJĄ KLASĘ NARODOWĄ.

 9. Test jachtu - Dezeta - Marek Słodownik, Paweł Wojna, Rudek Wasilewski

  Znana jest wszystkim żeglarzom starszej daty, ponieważ to na jachtach tego typu szkolili się na wyższe stopnie żeglarskie. DEZETA TO NAJSTARSZA KLASA JACHTÓW W POLSCE. Przywędrowała do nas z Niemiec po II wojnie światowej, ale skąd się wzięła w Niemczech?

 10. Test jachtu - Bavaria 49 - Milka Jung, Rudek Wasilewski

  KIEDY POWIEJE SILNIEJSZY WIATR, NABIERA LEKKOŚCI. Żegluje przyjemnie i stabilnie. Czuje się potencjał tego jachtu.

 11. Motorówki: Am 480 Open,Flyer 7.50 Open, Galia 565
 12. Nowe pływające cacko Hanse - Paweł Wojna

  W stoczni HANSE powstała nowa jednostka HANSE 342, NOWOCZESNY SPORTOWY JACHT KRĄŻOWNICZY Z MNÓSTWEM NOWYCH ROZWIĄZAŃ. Linia łódek HANSE ciągle się rozwija, godząc sportowy wygląd i osiągi jednostek z coraz wyższym komfortem ich użytkowania.

 13. Jacht po sezonie - Paweł Wojna, Joanna Wolska, Bartek Błażewski, Andrzej Kiełsznia

  Sezon żeglarski ma się ku końcowi. NIEUCHRONNIE ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ, W KTÓRYM BĘDZIE TRZEBA WYCIĄGNĄĆ NASZĄ ŁÓDKĘ Z WODY, załadować ją na przyczepę i zawieźć w miejsce zimowania. Warto przypomnieć sobie czynności, jakie taka operacja pociąga za sobą.

 14. Icki na naszych żaglach - Aleksander Wierciński

  Zadaniem wskaźników przepływu wiatru jest informowanie załogi, czy przepływ strug wiatru wzdłuż żagla jest prawidłowy. NITKI ZAMONTOWANE NA ŻAGLU SĄ BARDZO WYMIERNYM WSKAŹNIKIEM PRAWIDŁOWEGO BĄDŹ NIEWŁAŚCIWEGO USTAWIENIA ŻAGLI.

 15. Żagiel i jego wektory - Wacław Petryński

  Dla przeciętnego żeglarza, pragnącego opanować podstawowe zasady ruchu jachtu na wodzie, WAŻNY JEST ROZKŁAD SIŁY AERODYNAMICZNEJ NA ŻAGLU NA SIŁĘ CIĄGU ORAZ SIŁĘ POPRZECZNĄ.

 16. Komórka, której woda niestraszna - Joanna Wolska

  Na jachcie telefon komórkowy jest często bardzo pomocny. POMOŻE ZDOBYĆ PROGNOZĘ POGODY, GDY NAVTEX CZY UKF-KA "ZWARIUJĄ", ALBO NAWIĄZAĆ KONTAKT Z RATOWNICTWEM BRZEGOWYM w razie jakiejkolwiek awarii lub wypadku.

 17. Patenty, gadżety
 18. Jesień idzie... - Marta Wolska

  ...NIE MA NA TO RADY..." - na szczęście to tylko słowa piosenki. Na chłodne jesienne dni rada jest - mianowicie kolorowe i ciepłe ubrania, oczywiście żeglarskie, bo nie tylko chronią przed wszędobylskimi wiatrem i deszczem, ale także cieszą oko kolorowymi barwami.

 19. Wirtualne sklepy, realne towary - : Tomasz Komorek

  W miarę wzrostu rzeszy internautów rośnie popularność sklepów internetowych. NIE WYCHODZĄC Z DOMU MOŻNA KUPIĆ CORAZ WIĘCEJ artykułów. Akcesoria żeglarskie także...

 20. Morze na monitorze (cz. II) - Tomasz Politowski, Bartosz Lisek

  CZY MAPY PAPIEROWE ZOSTANĄ WYPARTE PRZEZ MAPY ELEKTRONICZNE? Na jachtach regatowych i w żegludze handlowej już wyparły.

 21. Raj na krańcu ziemi - Jan Kapała

  Wraz z rozwijającymi się religiami chrześcijańską i muzułmańską podejmowano kolejne, po Kratesie z Mallos i jego następcach, próby opisu Ziemi i wszechświata. WIELKIE UMYSŁY PRÓBOWAŁY POGODZIĆ OBRAZ ZIEMI Z SYMBOLIKĄ RELIGIJNĄ.

 22. Donkey Riding - Marek Szurawski

  W oryginalnej wersji zakończenie każdej zwrotki było niesłychanie wulgarne, bez żadnych aluzyjnych podtekstów w rodzaju "KRĄGŁA RUFA", "TRZĘSŁY JEJ SIĘ SZTAKSLE", "ZDJĄŁEM Z NIEJ ŻAGLE" CZY "NAPĘCZNIAŁ MASZT"...

 23. Recenzje
 24. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz