Spis treści, archiwum 11/2004

strona główna archiwum

nr
strony


 1. Wydarzenia - Zespół
 2. Listy
 3. Piękna, droga Chorwacja - Igor Godlewski

  Nawet 50 euro za dobowy postój przy kei! Bardziej niż nienajlepsza pogoda W TYM SEZONIE DOPIEKŁY ŻEGLARZOM NOWE CHORWACKIE PRZEPISY. Uderzyły we właścicieli zagranicznych jachtów, spowodowały znaczny wzrost cen i upadek małych marin. Wielu już omija chorwackie wody.

 4. Przełomami Wisły do Krakowa - Jan Czapliński

  Na Wiśle pod Krakowem można żeglować. WYPRAWA NA RZEKĘ OBIECUJE WIELE EMOCJI, gdzieniegdzie wspaniałe widoki, miejscami kontakt z dziewiczą przyrodą...

 5. Z Trondheim do Murmańska - Michał Ratajczak

  Dzień polarny po przekroczeniu 66°33" szerokości geograficznej "przestawia" zegary biologiczne i na dni rejsu stał się przyczyną zatracenia poczucia czasu... Północna Norwegia

 6. Kurs do Gibraltaru (cz. II) - Andrzej Pochodaj

  W żegludze do Gibraltaru wzdłuż zachodnich i południowych wybrzeży Portugalii i Hiszpanii ZAPRASZAJĄ DO ZAWINIĘCIA LICZNE UROCZE PORTY I PORCIKI, PEŁNE ZABYTKÓW I ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH. Zapewnią nam one także schronienie w razie załamania pogody

 7. Piperi, genialna łódka - Andrzej Martynkin

  Te niezwykłe INDIAŃSKIE ŁODZIE MAJĄ WYGLĄD ZBLIŻONY DO TRATWY i tak jak tratwę buduje się je z pni drzew. Przez ponad 500 lat nic się nie zmieniły.

 8. Płyń, barko, po Europie - Jakub Koryciński

  Barkę turystyczną można wyczarterować niemal wszędzie w Europie Zachodniej - od Hiszpanii, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec po Irlandię, Wielką Brytanię, a nawet Lagunę Wenecką. TAKĄ JEDNOSTKĄ MOŻNA PRZEMIERZYĆ EUROPĘ WZDŁUŻ I WSZERZ, OD MORZA DO MORZA I OCEANU

 9. Test jachtu - Tes 32 Dreamer - Paweł Wojna, Rudek Wasilewski

  Ten z samego założenia nawodny "mercedes" NALEŻY DO GRUPY NAJWIĘKSZYCH JACHTÓW SPOTYKANYCH NA ŚRÓDLĄDOWYCH SZLAKACH, a można go również zobaczyć na morskich wodach przybrzeżnych.

 10. Test jachtu - Oceanis 423 Clipper - Milka Jung, Rudek Wasilewski

  WYŻSZA PÓŁKA CZARTEROWA Jacht niezwykle elegancki, komfortowy i efektowny. Przy tym solidny i ciężki, ale zadziwiająco sprawny pod żaglami. Zdecydowanie daje poczucie pewności i bezpieczeństwa. Zadowoli też miłośników szybkiego żeglowania.

 11. Mazurski żaglowiec - Piotr Szafranek

  MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE NA WIELKICH JEZIORACH MAZURSKICH NAPOTKAMY NIETUZINKOWY JACHT S/Y SZALONY SMOK. Z trzema sztakslami, bukszprytem, kotwicą admiralicji, ożaglowaniem gaflowym i szturwałem bardziej do żaglowca podobny...

 12. SMUGA CIENIA uratowana - Paweł Koprowski

  STOJĄCA OD CZTERECH LAT NA BRZEGU I PRZEZ WIELU SKAZANA JUŻ NA ZAPOMNIENIE piękna mazurska brygantyna Smuga Cienia znowu żegluje!

 13. Parasailor - Paweł Wojna

  Połączenie spinakera i lotni? TO NIE POMYSŁ SZALEŃCA, ALE NOWE ROZWIĄZANIE W TECHNOLOGII ŻAGLOWEJ. Parasailor2 to alternatywa zarówno dla tradycyjnych spinakerów, jak i genakerów - w zadziwiający sposób działa na środek ciężkości jachtu, pozwalając uniknąć wielu kłopotów przy silnym wietrze.

 14. Listwy na żaglach - Andrzej Kiełsznia

  Ciągle widuje się jachty z grotem bez listew. TYMCZASEM LISTWY ZNACZNIE POPRAWIAJĄ SPRAWNOŚĆ OŻAGLOWANIA, i to zarówno grota, jak i foka. Często jednak nie docenia się ich znaczenia, a nawet zupełnie się je lekceważy. Zacznijmy więc od podstaw.

 15. Majster radzi - Paweł Wojna
 16. Niestraszne lodowate bryzgi fal - Paweł Wojna

  SEZON ŻEGLARSKI JUŻ NAPRAWDĘ SIĘ KOŃCZY. Tym, którzy jeszcze nie zaprzestali żeglowania, czy to po morzu, czy po śródlądziu, radzimy zadbać o ciepłą i nieprzemakalną odzież.

 17. Patenty, gadżety
 18. Matrix pod pokładem - Tomasz Komorek

  Trudno dziś wyobrazić sobie jacht regatowy bez wyposażenia elektronicznego. WYGRANA W REGATACH LUB POBICIE REKORDU WYMAGA BOWIEM PRZETWORZENIA OGROMNEJ LICZBY INFORMACJI. A i jachty turystyczne są dziś coraz bardziej skomputeryzowane...

 19. Fizjologia siły aerodynamicznej - Wacław Petryński

  Wprawdzie genialny Isaac Newton fatalnie się pomylił przy objaśnianiu powstawania siły na żaglu, ale jego błąd poprawił Daniel Bernoulli. MAMY WIĘC OTO NA ŻAGLU SIŁĘ AERODYNAMICZNĄ, DZIAŁAJĄCĄ LEGALNIE Z PUNKTU WIDZENIA FIZYKI I ZGODNIE Z WSZELKIMI ZASADAMI LOGIKI! Vivat! No dobrze - i co dalej?

 20. Węzły w sieci - Tomasz Komorek

  NIE MA RADY, KILKA WĘZŁÓW TRZEBA ZNAĆ. Wymyślono ich setki i napisano na ten temat pokaźne książki. Internet daje nowe możliwości nauki wiązania lin.

 21. Skala Beauforta wczoraj i dziś - Marta Wolska

  POCZĄTKOWO STOPNIE SKALI BEAUFORTA OKREŚLAŁY SIŁĘ WIATRU W ODNIESIENIU DO LICZBY I POWIERZCHNI ŻAGLI NIESIONYCH W DANYCH WARUNKACH PRZEZ FREGATĘ. Na przykład: stopień 8, sztorm - trzeci ref na górnych i dolnych żaglach.

 22. Znani fotografowie żeglarscy: Daniel Forster - Bartosz Obracaj

  Z DANIELEM FORSTEREM, szwajcarsko-amerykańskim żeglarzem i znanym fotografem morza i żagli, rozmawia Bartosz Obracaj

 23. Wikingowie w Ameryce - Jan Kapała

  Wikingowie dotarli do Ameryki grubo przed Kolumbem. HISTORIA ICH WĘDRÓWEK ZOSTAŁA ZAPISANA W SAGACH ISLANDZKICH, A OSTATNIO POTWIERDZONA WYKOPALISKAMI ARCHEOLOGICZNYMI.

 24. Kanaka, który przeszedł do historii - Marek Szurawski

  John Kanaka to szanta jeszcze z dziewiętnastego wieku. Śpiewano ją na pokładach żaglowców handlowych i wielorybniczych. TERAZ MOŻNA JĄ USŁYSZEĆ NA MAZURACH... TULAI-E, OOH! TULAI-E!

 25. Recenzje - Zespół
 26. Felieton nawietrzny - Jerzy Iwaszkiewicz